Honda Accord Genel Testler

Honda Accord Genel Testler

Honda'nın Accord modeli, bugün yayınlanan EuroNCAP Çarpışma Testi sonuçlarına göre yaya güvenliğinde sınıfının ilk 3 yıldızını almayı başardı.

Ayrıca yeni Accord yetişkin güvenliğinde 5 yıldız, çocuk güvenliğinde 4 yıldız ve yaya güvenliğinde aldığı 3 yıldız ile genel güvenlikte en yüksek performansı elde etti.

Honda Motor Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Ken Keir şunları söyledi: “EuroNCAP sonuçlarının yeni Accord’un sınıfında yetişkin, çocuk ve yaya güvenliğinin lideri olduğunu tescillemesi Honda için gurur verici. Bu sonuçlara Accord’un ileri teknoloji ürünü aktif güvenlik özellikleri de eklenecek olursa, müşterilerimiz, herkes için güvenlik hedefimiz bağlamında, en etkin güvenlik teknolojilerini tecrübe edebilme olanağına sahipler.”

Ayrıca söz konusu yayında yer alan EuroNCAP’in ilk defa kapsamına aldığı ön koltuklar için Kırbaç etkisi derecelendirmesinde de, Accord 4 üzerinden 2.26 gibi yüksek bir derece elde etmiş bulunuyor.

Honda Accord’un Güvenlik Profili
Koruyucu bir zırh oluşturan pasif güvenlik özellikleri kapsamlı bir dinamik sistemle donatılarak daha da güçlü bir güvenlik elde ediliyor. VSA (Araç Denge Kontrol Sistemi) tüm model gamında standart olup, virajlarda, hızlanırken ve ani manevralarda yönüne göre sol veya sağ tekerleklere fren uygulayarak ve motor torkunu gereken seviyeye ayarlayarak sürücüye yardım sağlamak üzere tasarlandı.

Harekete Duyarlı EPS
Yeni Accord ayrıca, VSA ve elektrik destekli direksiyon sistemini (EPS) bünyesinde barındıran yenilikçi bir sistem sunuyor. Harekete Duyarlı EPS adlı bu sistem, kaygan yol koşullarında hem viraj alırken, hem de fren sırasında araçtaki dengesizliği saptayarak sürücüyü direksiyonunu doğru yöne çevirmesi için uyarmayı amaçlayan ilk direksiyon hareketini otomatik olarak başlatıyor.

Bu hareket açıkça fark edilmekte ancak direksiyon hakimiyeti her an için sürücünün elinde olmaktadır. Bu destekleyici direksiyon torku sürücüyü sezgilerine göre hareket etmeye sevk etmek için yeterli olup, sürücünün reaksiyonu da bu sayede kontrolü ele geçirmesine olanak verir biçimde aracın dengesinin yeniden sağlanması veya fren yapma mesafelerinin kısalması için yeterlidir.

Test Aracı Detayları :
Model : Honda Accord 2.2 i-DTEC
Gövde Tipi : 4 kapı sedan
Model Yılı : 2008
Araç Ağırlığı : 1477 kg